Voňavé květy jasmínu sambakového…

Jasmín sambakový

Jasmín sambakový

Kdo by v dnešní době neznal voňavý jasmínový čaj. Víte však, že voňavé čaje, jejichž vůni máte tak rádi mají na svědomí právě květy z jasmínu sambakového? Dnešní příspěvek je věnován právě jasmínu sambakovému, který se v našich podmínkách začíná čím dál, tím víc pěstovat. 

Jasmín sambakový je stálezelená rostlina pocházející z Přední Indie a Srí Lanky. Pokud rostlinu nestříháme doroste v našich podmínkách do velikosti okolo 2 metrů, ale snáší dobře řez, proto se hodí i do menších prostorů. Jasmín patří mezi atraktivní rostliny v každém roční období. Když je zrovna bez květů zdobí ho nádherné, lesklé listy. Poupata jsou zajímavě zbarvená do růžovo-bílé barvy a krásné, bílé květy o velikosti cca 1 – 1,5 cm mají nádhernou, výraznou vůni a jsou atraktivní dekorací v každém bytě. Především v noci květy zahrnou celý pokoj svou nádhernou vůní.

Keř nebo liána?  

Jasmín sambakový

Jasmín sambakový

Na jasmínu je zajímavé, že mění svůj růst podle ročního období. V létě se rostlina rozrůstá do keře a v zimním období se pne jako liána. Rostlinu je vhodné vyvazovat k opoře.

Jak jasmín pěstovat:

Pár tipů pro úspěšné pěstování:

1) Jasmín se v našich podmínkách pěstuje jako přenosná rostlina, kterou můžeme nechat přes léto venku (na zahradě nebo balkóně) a na zimu uklidit. Pokud rostlinu na léto vyneseme ven, je třeba ji chránit před přímým sluncem. Přes zimu lze rostlinu pěstovat při pokojové teplotě nebo ji přenést do světlé, chladnější místnosti, kde se teplota pohybuje okolo    8 – 10°C.

2) Rostlinku sázíme do kvalitní, propustné, neutrální půdy (substrát pro pokojové rostliny nebo zahradnický substrát), ke které můžeme přidat trochu vápence. Pokud si to rostlina žádá, můžeme ji každoročně na jaře přesadit do větší nádoby (cca o 3 – 4 cm větší nádoba). Kdy potřebuje sazenice přesadit poznáte tak, že se podíváte zespodu na květináč a když prorůstají nádobou kořeny můžete rostlinu přesadit.

Jasmín sambakový

Jasmín sambakový

3) Přihnojování patří mezi důležitou péči o rostliny. Od jara do léta rostlinu přihnojujeme 1x za 14 dní např. hnojivy na pokojové rostliny, hnojivy na podporu květu nebo univerzálními hnojivy. Na podzim můžeme jasmín přihnojovat už jen 1x za měsíc. Pokud chcete z rostliny sbírat květy na ovonění čajů musíte rostlinu přihnojovat hnojivy bez chemie.

4) Pokud máte málo místa nemusíte se bát, že by Vás jasmín vystěhoval z bytu. Rostlina snáší výborně řez. Hluboký řez je dobré provést na jaře. Tímto řezem upravíme jasmín do požadovaného tvaru. Menší úpravy můžeme provádět po celý rok.

Kontejnerovanou sazenici jasmínu sambakového můžete zakoupit zde.

Věříme, že se Vám bude pěstování dařit a tato rostlina Vám bude dělat radost dlouhou dobu.

Úspěšné pěstování přeje Subtropické zahradnictví Kruh

 

 

10 komentářů u “Voňavé květy jasmínu sambakového…

 1. 1) Na jakých letorostech tento Jasmín kvete?
  2) Mají se odkvetené větvičky ustřihnout?
  3) Kdy začíná kvést?
  4) Má bý v bytě na sluníčku nebo ve stínu?

  • Dobrý den,
   1) Jasmín kvete na letošních letorostech.
   2) Odkvetené větvičky se nemusí stříhat.
   3) Jasmín kvete už od prvního roku.
   4) Rostlina se pěstuje v bytě na světlém místě.

 2. Neustrihla som odkvitnuté kvety a teraz sa tam objavuju také zelené bobulky,čo mám s tým urobit?Neuberá to na sile rastlinky?

  • Dobrý den,
   omlouváme se za velmi pozdní odpověď. Váš dotaz se nám někam zatoulal:-(. Kvítky se odstraňují, proto aby zbytečně rostlinku nevysilovaly. Zelené bobulky se nám zatím na rostlině u nás neudělaly, proto Vám bohužel nemůžeme poradit. Mohla byste nám poslat fotografii na e-mail odbyt.kruh@seznam.cz. Poté bychom se Vám pokusili poradit více. Děkujeme za odpověď a ještě jednou se omlouváme za pozdní odpověď.

   Hezký den
   Subtropické zahradnictví Kruh

 3. Dobry den,
  netusim, jestli je tato diskuse jeste „ziva“, ale za pokus to stoji. Pokojovy Jasmin jsem dostala k narozkam a moc se mi libi. Muj znamy me ale upozornil, ze se nehodi do pokoje, kde se spi, ze pry ubyra kyslik a ackoliv ten muj neni moc vonavy (jedna spis o Stephanotis floribundu), tak muze zpusobit bolesti hlavy a tudiz mne jako migrenikovi, ho vubec nedoporucuje. Jsem z toho hodne zklamana, ze se mi ta kytka moc libi a chtela bych ji mit na ocich a ne nekde v predsini (ackoliv slunnem) aby mi/nam „neublizila“. Mohli by jste mi to tvrzeni potvrdit nebo vyvratit? Dekuji.

  • Dobrý den,
   bohužel Stephanotis floribunda v naší nabídce nemáme, proto nevíme na 100%, zda Vám v ložnici bude vadit. Děkujeme za pochopení. Pokud má, ale hodně voňavé květy nedoporučovali bychom Vám ho pěstovat zrovna v ložnici. V případě dotazů, nás prosím neváhejte kontaktovat.
   Hezký den
   Subtropické zahradnictví Kruh

 4. Dobrý den,koupila jsem si pokojový jarním a asi po deseti dnech mi začaly opadávát kvĕty. Nemám ho přímo u okna,připadá mi,že potřebuje svĕtla víc. Můžete mi prosím poradit,jestli je to tím. Děkuji a přeji hezký den.

  • Dobrý den, jasmín potřebuje hodně světla a ve vegetační době dostatečnou zálivku. Mohlo by to být způsobené tím. Hezký den. Subtropické zahradnictví Kruh

  • Dobrý den,
   jasmín sambakový v našich podmínkách venku nepřezimuje. Pěstuje se jako pokojová rostlina a můžete ho v létě dávat ven. Hezký den. Subtropické zahradnictví Kruh

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× sedm = 42

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>