Vitánie snovodárná

Vitánie snodárná (Withania somnifera), indický ženšen, Ašvagandha nebo vitánie spavá. Pod všemi těmito názvy se skrývá léčivá rostlina, která se v současné době stává stále více a více populární.  

Vitánie snodárná

Vitánie

Vitánie je vytrvalý keřík, který se do České republiky dostal z Indie. Rostlina se používala již po staletí např. v ayurvédské medicíně a má příznivé účinky na lidský organismus. V našich podmínkách roste do velikosti okolo 100 cm, ale zaštipováním ji lze udržovat i v menší velikosti. Vitánie kvete drobnými, žlutavě-zelenými květy a jejím plodem je žlutooranžová bobule. Pěstuje se jako pokojová nebo přenosná rostlina, kterou můžeme letnit.

 

Vitánie snodárná

Vitánie snodárná

Jak rostlinu pěstovat:

Vitánie patří mezi nenáročné rostliny. Postačí, když ji vysadíte do neutrální, propustné půdy (substrát pro pokojové rostliny, klasický zahradnický substrát nebo zemina na bylinky). Pěstujeme ji na světlém místě při pokojové teplotě. Přes léto můžeme rostlinu přenést ven na zahradu nebo balkon nebo ji pěstovat celoročně při pokojové teplotě. Od jara do podzimu je vhodné pravidelné přihnojování hnojivy bez chemie, abyste mohli vitánii užívat.

 

Léčivé účinky indického ženšenu:

 • rostlina se používá jako afrodiziakum (často se jí říká „zelená viagra“)
 • patří mezi adaptogenní rostliny
 • příznivě působí na deprese
 • bývá používána jako antioxidant
 • užívání vitánie omlazuje, zlepšuje pružnost kůže
 • pomáhá zlepšit fyzický i psychický stav po nemocech
 • působí protizánětlivě
 • používá se při nespavosti
 • regeneruje a posiluje organismus v zátěžovém období
 • posiluje nervový systém a uklidňuje a má mnoho jiných pozitivních účinků na lidský organismus

Plody Vitánie

Plody Vitánie

Použití Vitánie:

Z rostliny bývá nejčastěji používán kořen a list v čerstvé i sušené formě. Lze z nich připravovat odvar nebo je přidávat např. do salátů nebo pomazánek. K rychlejšímu hojení ran pomáhá obklad z listů nebo kořene.

Užívat by se mělo maximálně 3-5g drogy denně.

 

 

Odvar (denní dávka)

3-5g drogy zalijeme 0,25-0,4 l převařenou (ne vařící) vodou a necháme vyluhovat zhruba 10 minut. Poté můžeme konzumovat.

Tinktura

100g sušené vitánie nebo 125g čerstvé zalijeme 500ml 60% alkoholu. Tinkturu necháme naloženou v tmavší místnosti a každý den s ní zatřepeme. Osmý den tinkturu scedíme a můžeme začít užívat. Užívá se jedna kapka na jeden kilogram tělesné hmotnosti.

Vitánie je nenáročná rostlina, která má spoustu příznivých účinků na lidský organismus. Zakoupit sazenici v kontejneru a zkusit ji pěstovat můžete zde.

Úspěšné pěstování rostlinky přeje Subtropické zahradnictví Kruh.

Užívání bylinek prosím konzultujte se svými lékaři.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je admin756. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

6 komentářů u “Vitánie snovodárná

 1. Omlouvám se za dotaz, který vyplývá z mé neznalosti čehokoliv z oboru pěstování rostlin. Chci začít vitánii ašvagandu pěstovat a o pěstování čehokoliv nevím zhola nic. Prosím tedy o pár rad. Kde koupím nějaká její miminka (semena, řízky, sazenice…). Ani nevím, zda je jedno- či dvojdomá. Co je myšleno pojmem „přihnojování bez chemie“ (jsem chemik a všechna prodávaná hnojiva jsou výsledkem chemické výroby – pokud nejde o hnůj či kompost)? Jak se dá trochu namnožit do množství, kdy budu moci reálně těch cca 5 g rostliny denně používat? A prosím o jakýkoliv další typ k pěstování této rostliny – pokud Vás něco napadne. Děkuji, Vladimír Pašek. pasekvladimir@gmail.com

  • Dobrý den,
   velmi se omlouváme za pozdní odpověď. Vitánii můžete zakoupit na našich stránkách, najdete ji pod tímto odkazem http://www.zahradnictvikruh.cz/vitanie-indicky-zensen-ean1871-skup05.php. Rostlina by měla být jednodomá. Jako přihnojování můžete využít Vámi zmiňovaný kompost, odleželý hnůj nebo třeba hnojivo na bylinky. Je to především z toho důvodu, aby jste mohl rostlinu užívat. Množit lze řízkováním. Vitánie není náročná na pěstování, pěstuje se jako pokojová rostlina, kterou umístíme na slunečné stanoviště. V případě dalších dotazů, nás prosím neváhejte kontaktovat.

   Krásný den
   Subtropické zahradnictví Kruh

 2. Dobrý den,
  rád bych si od vás koupil Ašvagandhu, ale nemohu sehnat 60% alkohol, mohli byste
  mi poradit ? Slivovice se dělá kolem 52%, budu mít asi meruňkovici v kolem 50%,
  můžu to udělat i z toho ? Děkuji, s pozdravem Martin

 3. Dobrý den, plody připomínají mochyni peruanskou, jsou také jedlé?
  Děkuji za odpověď.

  Hezký den

  • Dobrý den, jedovaté by být neměly ale zda jsou zcela jedlé bohužel nevíme. Hezký den. Subtropické zahradnictví Kruh

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


5 × = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>