Stévie sladká a její léčivé účinky

Stévie sladká

Stévie sladká – přírodní sladidlo bez kalorií

 

Stévie sladká, sladká tráva nebo stevia rebaudiana pod těmito názvy se skrývá jedna rostlina, která má sladké listy a zároveň nula kalorií. V dnešním příspěvku přiblížíme alespoň pár léčivých účinků této rostliny na lidský organismus.

 

 

1) Listy stévie sladké obsahují steviosid a díky němu mají sladkou chuť. 

Díky světlu se v listech rostliny tvoří látka zvaná steviosid, který listům dodává sladkou chuť a je až 300x sladší než cukr. Zajímavé je, že listy sice chutnají sladce a lze je přidávat do nápojů nebo jídla, ale neobsahují žádné kalorie. Využít je tak mohou i diabetici nebo lidé při dietách a nemusí mít strach z kalorií.

2) Pomáhá při boji s únavou.

Stévie sladká

Stévie sladká

Pokud se často cítíte unaveni zkuste používat stévii sladkou místo cukru v čerstvé, sušené nebo mražené formě nebo čaj z listů. Budete překvapeni, jak rychle únava začne ustupovat a Vy budete opět fit.

3) Má léčivé účinky při hojení ran, poraněních nebo akné.

Skoro každý z nás někdy zaznamenal problémy s pletí, se špatně se hojící ránou nebo s ekzémy. Při poranění zkuste použít obklady nebo listy rostliny na ránu. Poranění se začne rychleji hojit a nemusíte se bát, že by Vám po něm zůstala jizva. Na blahodárné účinky stévie přišli již i výrobci kosmetiky a začínají rostlinu přidávat i do krémů a jiných kosmetických přípravků.

 4) Stévie působí antibakteriálně při problémech se zuby a dásněmi.

Díky tomu, že rostlina obsahuje chlorofyl a vitamín C má blahodárné účinky na ustní dutinu. V Jižní Americe už dávno přišli na to, že vyplachování úst roztokem vytvořeným ze stévie pomáhá při krvácení a zánětech dásní, odstraňuje plak na zubech a zabraňuje vzniku zubnímu kazu.

5) Udržuje v rovnováze hladinu cukru v krvi. 

Stévie se může stát i významným pomocníkem pro lidi, kteří trpí hypoglykemii (snížení hladiny cukru v krvi). Díky tomu, že neobsahuje žádné kalorie a chutná velmi sladce s ní můžete „zhřešit“ bez výčitek a hladina cukru v krvi zůstane stabilní.

6) Může pomoci při odvykání závislosti na tabáku nebo alkoholu.

Pravidelné užívání odvarů ze stévie nebo používání listů v sušené, zmražené nebo čerstvé formě snižuje chuť na cigaretu nebo alkohol. Bohužel tato informace není prozatím vědecky podložena, proto je na každém, aby to vyzkoušel.

Stévie sladká

Stévie sladká – sladidlo bez kalorií

7) Snižuje krevní tlak. 

Stále více lidí trápí vysoký krevní tlak může to být způsobeno mnoha faktory např. stresem, nezdravým stravováním nebo nedostatkem pohybu. Konzumací čaje z rostliny stévie můžete dostat tlak do stabilních hodnot.

8) Má bláhodárné účinky na problémy s trávením. 

Při problémech s trávením, nadýmáním nebo podrážděním žaludku vyzkoušejte žvýkat před jídlem čerstvý list nebo vypít studený odvar nebo teplý čaj. Listy nedráždí žaludek jako cukr a po použití se Vám jistě uleví.

Stévie sladká patří mezi rostliny nenáročné na pěstování. Zakoupit zakořeněnou sazenici v kontejneru a přečíst si návod na její pěstování můžete zde. Zkuste používat stévii jako sladidlo i Vy. Prosím článek berte pouze jako informační sdělení, které máme vyzkoušené sami nebo vyčtené z knih. Při dlouhodobém používání nebo problémech při užívání bylinky se raději poraďte s lékařem.

Úspěšné pěstování a hodně zdraví v Novém roce přeje Subtropické zahradnictví Kruh.

 

6 komentářů u “Stévie sladká a její léčivé účinky

  1. Prosím,
    kdy je vhodné v jakem období objednat stevii a taky jestli je možné obdržet nejaké recepty ohledně stevie.
    Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ sedm = 14

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>